Złoto w naturalnej postaci wyróżnia się miękkością i podatnością na uszkodzenia.

W takiej postaci nie nadaje się na wyrób jubilerski. Aby poprawić jego trwałość, a jednocześnie zachować piękny wygląd, dodaje się do niego metale szlachetne. Dlatego decydując się na zakup biżuterii, warto zwrócić uwagę na próbę złota.  Czym ona jest i dlaczego jest tak istotna? Sprawdź!

Złoto w naturalnej postaci wyróżnia się miękkością i podatnością na uszkodzenia. W takiej postaci nie nadaje się na wyrób jubilerski. Aby poprawić jego trwałość, a jednocześnie zachować piękny wygląd, dodaje się do niego metale szlachetne. Dlatego decydując się na zakup złota, warto zwrócić uwagę na próbę złota.  Czym ona jest i dlaczego jest tak istotna? Sprawdź!

Co oznacza próba złota?

Próba złota pozwala określić, ile procent danego stopu stanowi czyste złoto, a ile jest w nim innych metali. Potwierdzeniem próby złota jest cecha probiercza, czyli prawnie chroniony znak nadawany wyrobom jubilerskim przez urząd probierczy. Prawo nakłada obowiązek umieszczania go na każdym wyrobie jubilerskim.

Czym różnią się próby złota między sobą?

Na pierwszy rzut oka biżuteria wykonana z metali o różnych próbach złota niczym się nie  różni. Warto jednak pamiętać, że wygląd to nie wszystko!

Im mniej samego złota w stopie metalu, tym mniej szlachetna biżuteria, ale za to większa jej odporność na zarysowania. Co więcej wyroby jubilerskie o niższej zawartości czystego złota wyróżniają się niską plastycznością i dobrymi własnościami fizycznymi, dzięki czemu ten rodzaj biżuterii nie niszczy się zbyt szybko.

Z kolei im wyższa próba, czyli większa ilość złota w wyrobie, tym wyższe jego wartość oraz poczucie luksusu, choć wzrasta również podatność metalu na uszkodzenia i deformacje.

Jakie próby ma złoto?

Ze względu na różne zawartości złota w biżuterii i w celu uregulowania ilości kruszcu w stopie wprowadzono tzw. próby złota. Można je wyrazić na trzy sposoby: w systemie metrycznym, przez karaty albo cechy probiercze. Sposoby te są stosowane prawie na całym świecie, dzięki czemu, kupując złoto jubilerskie, możesz zawsze określić zawartość złota w wyrobie.

Poniższa tabela ułatwi Ci sprawdzenie, jakiej próby jest Twoja biżuteria, ile procent i karatów czystego złota w niej się znajduje oraz jaką ma przydzieloną cechę probierczą.

Cecha probiercza – Próba – Procent czystego złota – Karaty

0 – 999 – 99,9% – 24

1 – 960 – 96% – 23

2 – 750 – 75% – 18

3 – 585 – 58,5% – 14

4 – 500 – 50% – 12

5 – 375 – 37,5% – 9

6 – 333 – 33,3% – 8

Oznaczenie próby złota pozwala uniknąć nieporozumień podczas zakupu złotej biżuterii.

Próba złota – oznaczenia probiercze

[tu będzie grafika]

Jaka jest najlepsza próba złota?

Zastanawiasz się, jaka próba złota jest najlepsza? Wszystko zależy od Twoich potrzeb. Jeśli chcesz kupić biżuterię do noszenia na co dzień, i pragniesz, by dobrze wyglądała mimo upływu lat – zrezygnuj z czystego złota i kruszców o wysokiej próbie. Sięgnij po metal szlachetny z dużą ilością srebra lub innych domieszek.

Z kolei gdy szukasz  wyjątkowej biżuterii na specjalne okazje, złoto próby 750 lub wyższej to dobry wybór. Wzbudzi zachwyt u obdarowanej osoby i będzie wspaniałą inwestycją na przyszłość.

Najpopularniejsza próba na obrączki, pierścionki zaręczynowe i codzienną biżuterię to 585. Taki metal szlachetny zachowuje swój piękny kolor, a jednocześnie nie niszczy się zbyt szybko.

Jak próba wpływa na kolor złota?

Zastanawiasz się, jak wpływa zawartość złota w stopie na kolor złotej biżuterii? Im niższa próba, tym ciemniejsze wyroby oraz większe ryzyko śniedzienia. Z kolei im większa ilość metalu szlachetnego, tym jaśniejsze produkty i większy ich blask, a także prestiż ich noszenia.